Sensommer i garn
Af biblioteket
Når eftersommeren lægger sig blødt over dagene, ændrer lyset karakter. Det bliver gyldent og skråt, som om solen allerede er begyndt at tage afsked. I hænderne vokser masker, sting og tråde langsomt frem, mens verden udenfor bevæger sig mod efteråret.
Der er noget særligt ved håndarbejde på denne tid. Det følger naturens egen rytme: langsomt, tålmodigt og uden hast. Garnet glider mellem fingrene, nålen finder sin vej gennem stoffet, og de små gentagelser bliver til noget helt.
På bordet står en kop kaffe, mens duften af fugtig jord og de sidste sommerblomster finder vej ind. Aftenerne bliver køligere, og lyset svinder tidligere. Håndarbejdet bliver en måde at holde fast i sommerens stemning – i farverne, varmen og de lange dage. Hvert sting gemmer et lille øjeblik, en tanke, en følelse. Måske er det netop derfor, håndarbejde hører så smukt til i eftersommeren: Midt i forandringen skaber hænderne noget, der kan vare.